bagażnik na hak 3 rowery, platforma na rowery

Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz także w licznych miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, iż pakując się na wczasy zastanawiamy się, czy zabrać jeszcze rower. O ile podróżujemy sami i nasz rower to „składak”, można po prostu znaleźć dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy w dużym gronie i musimy wziąć kilka rowerów. W takiej sytuacji należy użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – czym się różnią?

Rowery da się przewieźć na dachu samochodu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Tak pierwsza, jak i druga metoda umożliwia transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają też kilka wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa kłopotliwe przede wszystkim dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i chociaż z reguły nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niskimi bramami, mostami oraz kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność samochodu z uwagi na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają auta, z tej przyczyny korzystający z nich kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność przy cofaniu i parkowaniu tyłem auta. Rowery umieszczone na platformie nierzadko także sterczą poza boczny obrys auta, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych pojazdów na ciasnych uliczkach.

Zanim kupisz bagażnik na rower na hak sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób zabezpieczenia rowerów

Postanawiając o zakupie bagażnika na rower na hak trzeba wcześniej uwzględnić kilka kwestii. Nie jest to tani sprzęt, toteż powinno się już na wstępie oszacować jaką ilość jednośladów maksymalnie będziemy potrzebowali zabrać ze sobą. Bagażnik na rower od uznanego producenta, np. od Thule, będzie służył nam lata i jeżeli zamawiamy go w celu użycia go podczas rodzinnych wypadów, trzeba zdecydować się na taki, na którym ulokujemy 3 albo cztery rowery. Innym ważnym czynnikiem jest znajomość całkowitej masy rowerów – przed zakupem bagażnika trzeba zweryfikować czy wytrzyma on ciężar jaki planujemy na nim umieścić. Dowiedzmy się dodatkowo jak dopinane są rowery do platformy na hak. Większa ilość uchwytów trzymających jednoślad na miejscu zmniejsza ryzyko jego przemieszczenia się w trakcie przewozu, grożące możliwym wgięciem karoserii. W razie wątpliwości, która platformę rowerową kupić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do reprezentanta sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]