badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Kęty

Przebieg badań wysokościowych

Pracownicy wysokościowi wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych wypadków, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na rusztowaniach, kominach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalistyczne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących negatywnie oddziaływać na jakość pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku krótkowzroczności, problemów z błędnikiem lub epilepsji. Dodatkowo trzeba również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie dodatkowe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je częściej – co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest wada wzroku, zez, jak również cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]