Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]