Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

Skieruj się w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają też na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo dokładnie określa, jakie grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego przeprowadzanie takich badań jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]