szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi oraz inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]