Z czego składają się systemy rynnowe?

Dalsze informacje o orynnowaniu dachu.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu lub PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba więc przedyskutować z fachowcem.

Kontakt z firmą:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08