Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Jeśli szukasz okna skrzynkowego, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych gmachach, starych chałupach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez urzędników. Warto przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej zakładane są także we współczesnych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko dzielone są na czworo części – dwa górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i przed laty były używane do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę oraz dąb, lecz od niedawna ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są wszak o wiele bardziej odporne na działanie wilgoci, wiatru i ekstremalnych temperatur.

Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]