Fotele do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Po wielu godzinach spędzonym przed komputerem może nam doskwierać ból kręgosłupa. Szczególnie ważne rzecz jasna są ćwiczenia, ale także to nie zadziała, kiedy przed komputerem pracujemy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie możemy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, iż kręgosłup będzie wypoczęty. Fotele biurkowe wpływają także na samopoczucie załogi – ich właściwe wybór owocuje zwiększoną skutecznością oraz wzrostem kreatywności pracowników. Jak więc wybierać fotele do biura? Jakimi następstwami może grozić zły wybór tego rodzaju foteli?

Fotele biurkowe – wybieraj te z regulacją zagłówka oraz siedziska

W dużych firmach niezmiernie ważna będzie swoboda ustawienia położenia podłokietników, zagłówka i siedziska foteli zakupionych do pracy przy komputerze. Powinno się bowiem wziąć pod uwagę, iż będą z nich korzystać pracownicy o najróżniejszych gabarytach – więksi będą narzekać na ból krzyża po dniu pracy na fotelach z niskim oparciem, niscy natomiast na ból kończyn dolnych spowodowany zgięciem kolan pod złym kątem. Ważna jest także równowaga danego fotela biurkowego. Zapewni ją odpowiednia konstrukcja podstawy – zwłaszcza taka z pięcioma ramionami. W czasie przesiadywania przy komputerze ważne okażą się też podłokietniki, które znacząco ułatwią obsługę klawiatury, chociaż są osoby, przedkładające fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia warto postawić na fotele, w których bez trudu można zamienić kółka, które są najszybciej psującą się ich częścią.

Przed czym chronią odpowiednie fotele do biura?

Najpoważniejszymi chorobami biorącymi się z nieodpowiedniej pozycji ciała podczas pracy za biurkiem będą głównie bóle kręgosłupa – zarówno w części krzyżowej, jak i między łopatkami. Trzeba oprócz tego nadmienić, że choroby mogą dotykać również rąk – zwłaszcza przy braku lub nieprawidłowym poziomie podłokietników. Pamiętajmy także, iż nawet starannie wyregulowany fotel nie zagwarantuje nam zachowania dobrego zdrowia – pracę przed komputerem trzeba regularnie przerywać na krótką gimnastykę.