Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Sprawdź, gdzie kupić książki thrillery.

Nie ukrywajmy, że pokaźna rzesza czytelników interesuje się przerażającymi opowieściami. Jedni preferują powieści na granicy makabry, drudzy chcą zagłębiać się w dalekie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych seryjnych morderców czy brutalnych bandziorów. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem zmyślone, nieustannie jedną z najlepszych metod ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiego powodu lubimy czuć strach?

Amator powieści kryminalnych i thrillerów bez zastanowienia powie, że idzie o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając przerażające historie chcemy przez jakiś czas dać się ponieść zniewalającemu wrażeniu strachu, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Obecnie brak dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to przeważnie finansami, pracą albo zdrowiem. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których organizm produkuje w sporych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego baśnie braci Grimm oraz Andersena mają nierzadko tak mroczny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób historie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, pokazując im przy okazji, że dobro czasem nie wygrywa.

Książki thrillery są lepsze niż serial

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią czas, szukają filmu czy też mini serialu, którego oglądanie potrwa maksymalnie parę godzin. Entuzjaści klimatycznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które oferowane są na mniej czy bardziej znanych platformach streamingowych. Co warte podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie daje podobnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię horror i kryminalną, konsumuje się odmiennie aniżeli serial – wolniej, czyli z większą atencją. W książce każdy dialog, wtrącenie bądź postać (także ta dalekiego planu) kształtuje klimat snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy przeważnie stopniowo, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli więc masz chwilę i lubisz czytać, pozwól się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Kontakt z firmą:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa