Dlaczego tworzą się zmarszczki i jak je zlikwidować?

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, a rozpoczyna się zazwyczaj po 25 roku życia. Są jednak sposoby, które pomagają spowolnić pierwsze symptomy starzenia. Jak przebiega wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym w klinice medycyny estetycznej?

Skąd biorą się zmarszczki?

Powstawanie zmarszczek na skórze spowodowane jest ubytkiem elastyny oraz kolagenu w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej sprężystość i promienny wygląd. Z wiekiem struktura skóry się zmienia, a białek tych zwyczajnie ubywa. Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ także tryb życia – brak należytej pielęgnacji cery, długa ekspozycja na promienie słoneczne bądź uzależnienie od nikotyny. Osoby z cerą z tendencją do przesuszania się szybciej dostrzegają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna jednak mnóstwo sposobów na likwidację zmarszczek. Jednym z najbardziej skutecznych jest wolumetria – wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten to substancja występująca naturalnie w organizmach żywych i odpowiada za nawodnienie tkanki skórnej, a więc także ma ogromny wpływ na jej elastyczność. Likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w formie zastrzyków. Skutkiem zabiegu jest wymodelowanie rysów twarzy i przywrócenie skórze młodego wyglądu.

Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem – podstawowe różnice

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zredukować także używając toksynę botulinową – substancję, która blokuje nadmierne napięcie i skurcze mięśni. Dzięki niej skóra wygładza się, a zmarszczki i bruzdy stają się niewidoczne. Toksynę botulinową stosuje się między innymi do usuwania kurzych łapek, a także zmarszczek mimicznych na czole. Czy istnieją jakieś różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Owszem. Kwas to wypełniacz i korzysta się z niego przykładowo do modelowania ust oraz wypełniania tzw. linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Z kolei botoks rekomenduje się do likwidacji zmarszczek mimicznych w górnych strefach twarzy. Czy są przeciwwskazania do wykonania zabiegu wygładzania zmarszczek? W przypadku obu substancji jest to okres ciąży oraz laktacji. Botuliny nie wstrzykuje się też osobom z nadwrażliwością na tę egzotoksynę, jak również z dysfunkcjami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego za to nie rekomenduje się aplikować osobom cierpiącym na stany zapalne oraz choroby z kręgu kolagenoz.