Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Dowiedz się więcej o monetach złotych na https://bit.ly/3A5kWfq.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru wiele metod: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane w celu inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod wieloma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi wydarzeniami, więc ich rewers czy awers niezmiernie z rzadka jest modyfikowany. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą bicia. Wypada wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje ciężar i czystość użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 oz

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz emitenci wypuszczają też monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są najczęściej z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o ilości czystego złota zużytego do ich wybicia.

W ofercie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, czyli Liść Klonowy, Pandę czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]