monety bulionowe srebro

Srebro bulionowe – jakie monety można kupić w Polsce?

Monety lokacyjne, innymi słowy monety bulionowe, to kolejna opcja dla osób pragnących lokować swoje pieniądze w metale szlachetne. Naturalnie, najpopularniejszym kruszcem także w tym obszarze inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnim okresie coraz więcej państw zaczęło emitować srebrne monety bulionowe, które szybko zyskały sobie wiernych zwolenników, głównie wśród inwestorów z niezbyt majętnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość mocno powiązana z ceną rynkową srebra

Nie mijamy się z prawdą, jeśli oznajmimy, iż srebro bulionowe jest praktycznie nowością na rynku inwestycyjnym. Monety bite są przez mennice kilku krajów, i to dopiero od lat 80-tych XX w. (pojawiły się najprzód w Meksyku, w Chinach oraz w Kanadzie). Choć są popularne wśród inwestorów od prawie 50 lat, ich oferta nie jest nadal tak obszerna jak analogicznych monet ze złota. Srebro bulionowe jest jednakże wyśmienitą propozycją dla osób chcących urozmaicić swoje aktywa, a które obawiają się inwestować w odpowiednio droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub które nie mogą pozwolić sobie na lokatę środków w złoto czy też platynę. Czemu monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich wprowadzeniu do sprzedaży zawsze znacznie przewyższa koszt metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to przede wszystkim ogólny koszt wybicia numizmatu (między innymi opracowanie przez grafika oryginalnego wzoru i wytworzenie stosownych matryc). Istotne jest także to, iż monety kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej ilości sztuk, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie gwarantuje to aczkolwiek, iż z roku na rok ich wartość będzie stale wzrastać! Powinno się mieć świadomość, iż tak jak jakikolwiek eksponat kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile zechce je kupić przyszły nabywca. Natomiast srebrne monety bulionowe pozbawione są aspektu kolekcjonerskiego (nie mają limitowanego rocznego nakładu, a ich design odświeżany jest niezwykle rzadko), toteż ich wartość ściśle powiązana jest z aktualną ceną srebra.

Srebro bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji trojańskiej

Srebro jest najtańszym kruszcem inwestycyjnym, skutkiem tego monety lokacyjne z tego metalu z rzadka wytwarzane są w wadze niższej niż 31,1 g, czyli 1 oz. I choć nominał 1 oz i próba srebra .999 to niejako standard dla tych monet, u resellerów zamówimy też monety ważące 2 oz, 10 oz czy 1 kg. W rodzimych sklepach mających w swoim asortymencie srebro inwestycyjne bez problemu kupimy rozpoznawalne na każdym krańcu świata Liście Klonowe z Kanady, południowoafrykańskie Krugerrandy oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niestandardowym nominale 1,5 euro.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]