Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

Kliknij w to miejsce, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości na temat kursu franka.

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie za dużo, w zasadzie raptem to, że jest to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – nazywany jednym z najbardziej urzekających banknotów świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. dolara, euro oraz funta brytyjskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut współczesnego świata. Ale nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, unikając m.in. destabilizacji w okresach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się zdumiewającą kolorystyką i rzadką pionową orientacją grafiki. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (np. Arthura Honeggera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak przeważnie bywa – oblicza wojskowych, monarchów lub działaczy politycznych. Natomiast tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska oraz przyroda.

Kantor internetowy – tu znajdziesz kurs franka

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego kurs śledzą również z uwagą osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Aby sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie kurs franka aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Tu można też przeanalizować fluktuacje wartości waluty w dowolnie wybranym przedziale czasu. Jest to opcja użyteczna dla inwestorów analizujących swoje dalsze działania oraz dla frankowiczów czekających na najkorzystniejszy moment, by zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem kolejnej raty kredytu.