Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Poszerz swoją wiedzę o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako riposta świata na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT stosują nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany obecnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie wdrożone są też przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]