Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Więcej szczegółów o korekcji stożka rogówki uzyskasz tu.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która niesłychanie utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować inne choroby oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już około 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednakże ma mnóstwo receptorów bólowych. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje również podwójne widzenie. Choroba ta nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody Topoguided i cross linking

Korekcja stożka rogówki może być wykonywana za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]