Historia obrączek ślubnych

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ślub jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki ślubne.

Historia oraz wierzenia związane z obrączkami

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu ślubu. Niewielu wie natomiast, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak np. w Brazylii, w Iranie, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nakłada się je na lewą dłoń, którędy podług starych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś ze stali, teraz z platyny i złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym designem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które symbolizowały siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia stosuje się głównie złoto i platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla nowożeńców cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]