Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Wiedza o historii rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można korzystać z nich bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Powinno się pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z potrzebą odbywania podróży do następnych parafii czy urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To dlatego na chwilę obecną naprawdę dużo osób decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.