W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC
Więcej o silniku na prąd stały na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Duże bądź niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, a statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak działają te silniki, ani jak są one zbudowane.
Silniki prądu stałego – co trzeba wiedzieć?
Rolą silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Gaston Planté, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego stojana oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za swoją niezawodność, jak również bezgłośne działanie.
Gdzie używa się silników elektrycznych DC?
Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych zdalnie pociągów i samochodzików, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczków prądu stałego używają też miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od najlepszych światowych marek.
Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]