Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Dowiedz się więcej o motoreduktorze na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje nieduża dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe obliczenia oraz testy pojedynczych zestawów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń, jak również do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności czy transport, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, takie jak wyciągi górskie, wertykulatory, linie produkcyjne i dachy ruchome. Ogromne zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych kombinacji, które teraz mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale zasadniczo w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]