Działanie i zastosowanie węzła optycznego

Potrzebujesz węzła optycznego? Wejdź na https://www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Współczesne instalacji komputerowe prawie za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości transmisji informacji oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez właściwych podzespołów umożliwiających transmisję danych oraz późniejsze dekodowanie. Aby wykonać taką instalację potrzebne są takie elementy jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie usług krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie zalety musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób działa węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby przesłać impuls elektryczny. Warto jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego funkcjonować odwrotnie. Częstotliwości, na których zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż jednego gigaherca. Do właściwego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie również odpowiednia osłona, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami – zwykle zrobiona ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, świadczą określone parametry. Najistotniejsze jest pasmo pracy węzła oraz poziom sygnału – od tego zależna jest wszak ilość ostatecznych odbiorców, do których prześle sygnał. Oprócz tego należy sprawdzić pobór energii – w dużej mierze rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy serwisowaniu sieci, dobrze także przetestować sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Kontakt z firmą:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]